لزوم وجود تردمیل در خوابگاه

تردمیل در خوابگاه

لزوم وجود تردمیل در خوابگاه

تردمیل در خوابگاه

ورزش یکی از اموری است که نه تنها در سلامت جسمی انسان‌ها موثر است بلکه موجب سلامت و شادابی روح نیز می‌شود. ورزش روزانه برای حفظ تناسب اندام و همچنین کاهش استرس، خستگی و اضطراب‌های هر روزه ضروری است. امروزه وجود باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی فراوان در هر مکانی موجب افزایش امکان دسترسی به وسایل ورزشی شده است.

همانطور که گفته شد ورزش برای تمامی افراد در هر سن و جنسی لازم است. با اینحال، شاید این الزام در دانشجویان بیش از دیگر افراد حس شود. دانشجویان به علت فعالیت‌های فکری که بیشتر به‌صورت نشسته انجام می‌گیرد نیاز به فعالیت‌های بدنی دارند تا خستگی‌ و کوفتگی بدن آن‌ها گرفته شود و بازدهی ذهنی آن‌ها بالا رود. با وجود باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی ممکن است هزینه استفاده از این مکان‌ها برای دانشجویان بالا باشد. بسیاری از دانشجویانی که در خوابگاه‌ها زندگی می‌کنند می‌بایستی طی ساعات خاصی در شبانه روز به خوابگاه بازگردند به همین علت دسترسی به وسایل ورزشی برای آن‌ها سخت‌تر است. وجود وسایل ورزشی در خوابگاه‌ها می‌تواند به سلامت جسمی و روحی و همچنین بازدهی بیشتر فکری و ذهنی دانشجویان کمک کند. در میان تمامی وسایل ورزشی تردمیل می‌تواند بیشتر در خوابگاه‌ها جوابگو باشد. زیرا در میان تمام رشته‌ها ورزشی شاید بتوان گفت که دوییدن از آن دسته ورزش‌هایی باشد که انجام آن برای اکثر افراد امکان‌پذیر باشد. این ورزش هوازی تمامی عضلات بدن را درگیر می‌کند و می‌تواند چه برای افراد مبتدی و چه حرفه‌ای مفید باشد. دانشجویان می‌توانند از تردمیل برای یک پیاده‌روی آرام یا یک دوی سریع استفاده کنند.

استفاده از تردمیل برای تمامی افراد مفید است، تنها افرادی که مشکل عضلانی و دردهای مفاصل در پا دارند نباید از این دستگاه استفاده کنند. دیگر افراد نیز بهتر است با مشورت با یک فرد متخصص نحوه استفاده صحیح از این دستگاه را یاد بگیرند و تمرینات موثری انجام دهند.

تردمیل‌ها انواع مختلفی دارند که به‌صورت کلی به دو دسته موتوری و غیر موتوری تقسیم می‌شوند. آن دسته از تردمیل‌هایی که موتور ندارند توسط یک تسمه کار می‌کنند و هرچه سرعت قدم زدن و یا دوییدن شخص بر روی آن بیشتر باشد حرکت آن نیز کم و زیاد می‌شود. این دسته به لحاظ قیمت مقرون به صرفه‌تر هستند و فضای کمتری را اشغال می‌کنند. دسته دیگر تردمیل‌های موتوری خانگی هستند که شما می‌توانید سرعت مورد نظر خود را بر روی آن تنظیم کنید. همچنین این دستگاه‌ها قادر هستند ضربان قلب شما را محاسبه کنند. تردیل‌های موتوری مدرن قابلیت تعیین شیب را نیز دارند که می‌توان با آن حالت دوییدن در شیب زا شبیه‌سازی کرد.

با توجه به بررسی‌هایی که متخصصان انجام داده‌اند دوییدن بر روی تردمیل و دوییدن در فضای باز کاملا مشابه هستند. شاید با دوییدن بر روی تردمیل از هوای آزاد و مناظر غافل شویم اما این دستگاه فواید دیگری دارد که می‌توان از این میان به امکان تماشا کردن تلویزیون همزمان با دوییدن و یا فرار از آلودگی‌های هوا و همچنین امکان دوییدن در هر هوایی چه بارانی و چه آفتابی اشاره کرد. دانشجویان می‌توانند با استفاده از این دستگاه در محل خوابگاه بدون نیاز به صرف هزینه، استرس‌ها و فشارهای ناشی از درس خواندن را کم کنند و با بدنی سالم و ذهنی باز به درس خواندن و بهره‌گیری از علم بپردازند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

در خصوص این مطلب نظری دارید؟
دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *