تردمیل‌ شکنجه‌گر چگونه به دنیای ورزش راه یافت؟

تردمیل‌ شکنجه‌گر چگونه به دنیای ورزش راه یافت؟

تردمیل شاید برای خیلی‌ها تداعی‌کننده ورزش، تحرک و سلامتی باشد اما اگر گذری بر تاریخ داشته باشیم این اختراع برای زندانیان یک کابوس تلخ بود. در واقع تردمیل برگرفته از یک اختراع قدیمی است که در قرن ۱۹ سر ویلیام کابیت این وسیله‌ را به نام ترودیل، جهت شکنجه زندانیان انگلیسی اختراع کرده بود.

تردمیل چیست؟

تردمیل یک وسیله ورزشی‌ است که به وسیله تسمه‌ای که در ان به کار رفته است صفحه تردمیل به حرکت درمی‌آید و شما می‌توانید بر روی آن راه بروید یا بدوید. تردمیل‌ها در انواع موتوردار و بی‌موتور طراحی شده‌اند. در نوع بدون موتور آن، در واقع این نیروی وزن و پاهاست که باعث به‌ حرکت درآوردن صفحه تردمیل می‌شود یعنی تنها زمانی کار می‌کند که شخص با پای خود تسمه را هل دهد. این نوع تردمیل ساده، سبک و ارزان است و حجم زیادی را اشغال نمی‌کند. نوع موتوردار تردمیل، پیشرفته‌تر است و موتور آن باعث چرخش تسمه و حرکت صفحه تردمیل می‌شود و سرعت دلخواه پیاده‌روی یا دویدن را می‌توان در این مدل تنظیم نمود. سرعت تسمه تردمیل، برابر با سرعت دویدن و یا راه رفتن کاربر بر روی تردمیل است. بنابراین سرعت دویدن کاربر بر روی تردمیل قابل اندازه گیری است. همچنین در این نوع تردمیل می‌توان صفحه تردمیل را شیب‌دار تنظیم کرد و همانند حالتی‌ که در سربالایی می‌دوید، بر روی تردمیل دوید.

تردمیل چیست؟

تاریخچه تردمیل

شاید عجیب به نظر برسد که مدت‌ها پیش تردمیل نه تنها به عنوان وسیله‌ای ورزشی برای پیاده‌روی و کاهش وزن محسوب نمی‌شد بلکه وسیله‌ای انظباطی برای تنبیه زندانیان بود. اشکال ابتدایی تردمیل قبل از توسعه ماشین‌های قدرتی به وسیه قدرت حیوانات و انسان جهت انجام کارهایی مثل بالا بردن و پمپ کردن آب و آسیاب کردن استفاده می‌شد. در واقع سر ویلیام مهندس انگلیسی، به منظور تنبیه زندانیان دستگاهی ساخت که هدف او ایجاد تغییر و کار کشیدن از زندانیان لجوج و بیکار بود. زندانی‌ها در این ماشین مجبور بودند روی استوانه‌ای که ۲۴ پره شبیه پله داشت به سختی راه بروند و با بالا رفتن از آن سبب گردش آن شوند. با انتقال نیروی زندانیان آب پمپاژ شده و غلات را آسیاب می‌نمودند. این شکنجه طاقت‌فرسا به صورت سه شیفت هشت ساعته انجام می‌گرفت به گونه‌ای که موجب لاغری شدید و سوء‌تغذیه زندانی‌ها می‌گردید. اما در اواخر قرن ۱۹ استفاده از این دستگاه برای زندانیان ممنوع شد.

تردمیل چیست؟

از این زمان به بعد تردمیل‌های شکنجه‌گر به دست فراموشی سپرده شدند، تا اینکه دکتر کنت کوپر در سال ۱۹۶۸، کتابی به نام ورزش هوازی «Aerobics» نوشت که در آن اشاره شده بود اگر شخصی چهار تا پنج روز در هفته، هر بار به مدت هشت دقیقه بدود، شرایط فیزیکی بهتری خواهد داشت و باعث ارتقای سلامت جسمانی و روانی شخص می‌شود. به دنبال این جمله جنجال برانگیز، ویلیام استاپ که یک مهندس مکانیک بود این کتاب را خواند و به فکر ساخت یک تردمیل ورزشی افتاد. نام نخستین تردمیل Pace Master 600  بود، او نمونه ابتدایی این دتسگاه را برای دکتر کوپر فرستاد، دکتر کوپر نخستین خریدار این تردمیل شد و به این ترتیب نخستین کارخانه تولید تردمیل در کلیفتون واقع در نیوجرسی به راه افتاد.

فواید تردمیل

اولین دلیلی که مردم تردمیل را برای ورزش انتخاب می‌کنند، راحتی است. تردمیل به شما اجازه می‌دهد حتی در هوای برفی و بارانی، خیلی سرد یا خیلی گرم بدوید. دلیل دیگر آن این است که بدون آماده‌سازی قبلی در هر زمانی از روز می‌توان از آن استفاده نمود.

جهت مشاوره فنی با تیم اذر تردمیل تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

در خصوص این مطلب نظری دارید؟
دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *